Urlop okolicznościowy – na jakie okazje

Urlop okolicznościowy na ślub, urodzenie dziecka – prawo do urlopu

Kodeks pracy zapewnia osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Oprócz tego pracownicy mają prawo do tak zwanego urlopu okolicznościowego. Jest on przyznawany w momencie zaistnienia pewnych wydarzeń: ślub pracownika, narodziny dziecka bądź śmierć bliskiej osoby. Zasady przyznawania takich dni wolnych zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 24 listopada 2014 roku. Urlop okolicznościowy nie należy się osobom, które podpisały jedną z umów cywilnoprawnych (umowę o dzieło lub umowę-zlecenie).

Formalności

Urlop okolicznościowy jest przyznawany na wniosek pracownika. Jeśli jest to zdarzenie z wyprzedzeniem zaplanowane, to podwładny powinien wcześniej poinformować przełożonego o tym fakcie. W przypadku nagłych wydarzeń, takich jak śmierć bliskiej osoby, należy przekazać wiadomość najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.

Zatrudniony musi pamiętać o tym, że jest zobowiązany donieść do zakładu odpowiednią dokumentację. Są to: akt ślubu, narodzin dziecka bądź zgonu. Jeżeli nie ma możliwości przedstawić ich przed urlopem, to trzeba je dostarczyć po powrocie do pracy.

Wymiar urlopu okolicznościowego:

• 2 dni – ślub pracownika, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, rodziców, ojczyma lub macochy,
• 1 dzień – ślub dziecka podwładnego, zgon i pogrzeb brata, siostry, teściowej, teścia, babci, dziadka oraz innych osób, które są na utrzymaniu bądź pod bezpośrednią opieką zatrudnionego.

Urlop okolicznościowy najczęściej ma miejsce w dniach uroczystości. Można poprosić o inny termin, pod warunkiem, że będzie on związany z daną okolicznością. Najczęściej dni wolne z tytułu ważnych uroczystości rodzinnych są przeznaczone na formalności np. wizyta w urzędzie stanu cywilnego.

Co jednak zrobić, gdy urlop został wykorzystany, a wydarzenie z jakichś przyczyn nie doszło do skutku? W takiej sytuacji pracownik zgłasza te dni jako urlop wypoczynkowy. Jeśli podwładny tego nie zrobi, to nieobecność w firmie będzie usprawiedliwiona, ale nie otrzyma za to wynagrodzenia. W normalnych przypadkach urlop okolicznościowy jest płatny tak samo jak urlop wypoczynkowy.

Zenon

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *