Zabytki Stargardu

Stargard – plan zwiedzania

Stargard, kiedyś Stargard Szczeciński, to miasto położone na terenie województwa zachodniopomorskiego. Początki osadnictwa na tym terenie datuje się na VI wiek. Osada bardzo szybko się rozwijała, ponieważ znajdowała się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, które prowadziły do Wolina. Prawa miejskie Stargard otrzymał w 1243 roku. Jest to najstarsze obok Szczecina miasto województwa.

Stargard słynie z zabytków gotyckich. Nie bez powodu został wpisany listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Wybierając się na wycieczkę, warto rozpocząć zwiedzanie od XIII-wiecznych obwarowań miejskich. W skład murów obronnych wchodzą piękne bramy i baszty, między innymi: Brama Pyrzycka, Wałowa, Baszta Morze Czerwone oraz Baszta Tkaczy. Idąc dalej szlakiem architektury gotyckiej, turyści mogą podziwiać monumentalne budowle. O darmowe plany zwiedzania i mapki można zapytać w informacji turystycznej.

Zabytki w Stargardzie – co warto zobaczyć

Za najcenniejszą atrakcję Starogardu uważana jest Kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Unikalność budowli na skalę całego kraju wynika z tego, że jest to najwyżej sklepiony kościół w Polsce (32,5 m) z oryginalnymi polichromiami, ołtarzem z XV wieku oraz witrażami z XIX stulecia.

Ciekawą historię ma budynek Arsenału, który pochodzi z XIII wieku. Ściany są wykonane z cegły. Ich układ jest nieregularny. Na początku Arsenał pełnił rolę magazynku oraz warsztatu naprawiania broni. W XIX wieku stworzono tam więzienie kryminalne. Niestety na początku XX wieku budowla uległa zniszczeniu. Zrekonstruowano ją w latach 1974-1977. Kolejny XIII-wieczny budynek to Ratusz miejski – największy obiekt tego typu na Pomorzu. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione szczyty.

W drugiej połowie XV wieku powstał Dom Protzena. Kamienica składała się z dość wysokiego parteru oraz kilku pięter, przeznaczonych na magazyny. Ściany są pokryte tak zwaną stargardzką blendą. Jest to rodzaj zdobienia charakteryzujący się pomalowanymi na biało wnękami w kształcie arkad. Dodatkowo malowano w nich koło.

Zwiedzając miasto, warto przez chwilę odpocząć na plantach, które rozciągają się wokół Starego Miasta. Nad całym rynkiem góruje strzelista wieża (69 metrów) gotyckiego Kościoła św. Jana. W skład wyposażenia budowli wchodzą między innymi organy z 1731 roku, XV-wieczne, czterosiedziskowe stalle o bogato rzeźbionych oparciach.

Zenon

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *