Praca w Berlinie możliwości, zarobki, perspektywy
Emigrując za granicę, warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką rynku pracy. Każdy kraj wymaga od obcokrajowców dopełnienia pewnych formalności. Polacy łatwiej znajdą zatrudnienie w krajach należących do Unii Europejskie, gdzie nie potrzebują wiz lub pozwoleń na pracę. Wielu obywateli Rzeczypospolitej decyduje się na pracę w Berlinie. Prognozy dotyczące tamtejszego rynku wskazują, że przez następne kilka lat może brakować chętnych do podjęcia zadań.
Większe możliwości znalezienia dobrze płatnej posady na terenie Niemiec mają osoby władające językami niemieckim lub angielskim. Nie oznacza to, że bez tej umiejętności jesteśmy skazani na porażkę. Praca w Berlinie bez języka jest i najczęściej dotyczy stanowisk związanych z wykorzystaniem siły fizycznej.
Zarobki w Berlinie są wyższe niż w wielu polskich miastach. Poszukuje się przede wszystkim opiekunów osób starszych, asystentów medycznych, budowlańców, inżynierów, elektryków, informatyków oraz przedstawicieli handlowych.
Jak znaleźć pracę za granicą
Pracy w Berlinie dla Polaków można poszukiwać za pomocą licencjonowanej agencji pracy. Takie instytucje gwarantują bezpieczeństwo zatrudnienia. Warto sprawdzić, jak długo dana agencja prosperuje. Najlepiej korzystać z placówek, które są wpisane do krajowego rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Lista instytucji znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Jakie płyną korzyści z poszukiwania pracy z pomocą agencji? Przede wszystkim dostajemy pełną informację na temat wymaganych dokumentów. Konsultanci oferują pomoc np. w przetłumaczeniu CV oraz referencji. Na prośbę klientów agencje szukają np. pracy w Berlinie z zakwaterowaniem.
Polscy obywatele, którzy podpisali umowę z niemieckim przedsiębiorcą, muszą najczęściej zaopatrzyć się w następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- akt zawarcia związku małżeńskiego, akty urodzenia dzieci (jeżeli takie dokumenty istnieją),
- numer konta bankowego oraz SWIFT,
- numer identyfikacji podatkowej,
- numer ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczenia społecznego.
Jeżeli nie chcemy korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, można szukać zatrudnienia na własną rękę. Obecnie wykorzystuje się do tego internet. Najczęściej wpisywane frazy w wyszukiwarkę to: „praca w Berlinie od zaraz” lub „praca w Berlinie dla Polaków”. Po znalezieniu oferty warto sprawdzić opinie na temat firmy i zweryfikować uczciwość pracodawcy.